Hej.
Söker trummis och basist första hand...
Är du som jag lite besviken på, ledsen och förbannad över hur världen utvecklat sig de senaste 10-15 åren? Vill du hellre få utlopp för det i något kreativt än att det tar vägen någon annanstans?
Jag har en grej som jag kallar Uträknad. I mitt huvud är det typ en blandning av Strebers och The Haunted. En mix av punk, metal och mitt egna DNA. Det är mörkt, skavande och dissonant men melodiskt med texter på svenska. De avhandlar saker på den andra sidan av livets mynt och vad som i mina ögon är sunt förnuft (klassisk punk skulle man kunna säga). Jag är asdålig på allt när det kommer subgenrer. Vad som är vad eller vad de heter. Så det är möjligt att det finns ett namn på det jag gör.
Låtarna är arrade med en gitarr, bas och trummor. Tanken är att sången/brölet ska delas på. Det är taktarts- och tempobyten. En del d-takt, lite dubbeltramp, tvåtakt, 6/8, blast beats, snabbt till lungt och allt däremellan. Använder olika stämningar mellan Estd och C.
Den här typen av musik är inget man blir rik på men jag tar ändå mitt musicerande på allvar. Jag vill spela med folk som är seriösa med professionell inställning och gillar när det händer grejer. Du behöver inte vara ett superproffs på ditt instrument men du behöver kunna spela och ha egen utrustning. Att ha råd att betala del av hyran för en replokal t.ex. kan ju vara bra också.
Jag bryr mig inte om vad du är eller hur du ser ut bara att rätt inställning och förmåga finns. Samt en tro på människors lika värde.
Jag vill repa regelbundet, vara ihopspelad med mina bandkamrater och vill att det finns en ambition att det ska låta bra när man spelar tillsammans, att om man ställer sig på scen så ska man kunna sparka röv utan problem. Att man sätter gemensamma mål och jobbar mot dessa. Jag gillar inte att bli låst i hur något ska låta på ett visst sätt utan du behöver vara öppen för att gå över genregränser (i brist på bättre uttryck).
Jag erbjuder kreativitet, lojalitet och ork när folk motiverar mig. Jag hatar att trampa vatten och vill att saker utvecklas. Man sätter låtar, spelar in, når ett mål, sätter ett nytt mål etc.
Då ovannämda kreativitet existerar och ett par år har passerat sedan projektet föddes så finns det mängder med material, både färdigt och idéer.
Mvh
/Niklas Andersson