Inlagd 2024-01-10 15:52 av Alex
  Stockholm / Haninge (Visa på karta)

Instrument
Basist Finnes
Genre
Hårdrock
Hemsida
Ej angivet
Nivå

Ev. basist/sångare (nybörjare) finnes!

Tjo, jag heter Alex (typ) och jag är 21 år gammal. Studerar just nu till ämneslärare i matematik och svenska vid Stockholms Universitet.

På fritiden gillar jag att skriva/läsa, lära mig och räkna matematik, lyssna och spela/sjunga musik :)

Jag lyssnar på lite blandad musik; Japansk rock, japansk pop, symfonisk hårdrock/metall, rock/hårdrock , vanlig populärmusik som bland annat går på radion. Instrumental filmmusik och lite opera är något jag också kan lyssna på ibland. Jag är öppen för det mesta. Blues, soul och dansband funkar ibland :) Det enda jag inte tål/klarar av att lyssna på är jazz och typ gangster-rapp.

Mina musikaliska kunskaper: för många år sedan tog jag typ tre år pianolektioner, sedan tog jag 2,5 år gitarrlektioner. Jag studerade ett läsår (HT20-VT21) på estetiska programmet (inr. musik), men bytte sedan till teknik då jag ville ha mer matematik. På fritiden spelar jag lite bas och sjunger. Tycker det är superkul.
Jag skulle säga att jag har grunderna i att spela bas, dock är jag inte så jättebra ännu - något jag försöker öva på dagligen. Jag gillar också att sjunga - är verkligen inte bra på det och kan inte growla/skrika/ta höga (och klara) toner ännu - något jag vill öva på och bli bättre.

Jag läste en kurs som hette ensemble 1 på gymnasiet - det var en superrolig kurs och jag saknar verkligen att ha någon att spela med (och utvecklas med). Skulle vara superkul om just du/ni vill spela med mig.
Jag har varken replokal eller typ utrustning. Har en 4-strängad elgitarrbas, en förstärkare jag fick med när jag köpte en begagnad elgitarr för att öva på, ett elpiano ochvanlig gitarr. Kommer dock i januari/februari skaffa mig en 5-strängad elgitarrbas med en lite bättre förstärkare.

Musikartister/band jag hämtar inspiration från när jag övar - bas: Dio, Nightwish, Rammstein (hur det nu stavas), X-Japan, Metallica och lite annat. Övar oftast med tabelatur och musiken på - så är verkligen inte jättebra på att läsa rythm och toner från notpapper (var bättre för).

Sångare - när jag övar sång: Marko Hietala, Tarja Turunen, Anette Olzon, Floor Jansen, Charlotte Wessels, Revvo och många andra.

Är som sagt inte så bra, men jag har iaf. en ambition att lära mig. Mitt mål är att spela i grupp och framföra eget eller andras material på en scen. Min stora idol är Marko Hietala - så därför är kombinationen av bas och sång det jag fokuserar mest på (utöver mina studier). Är dock rätt blyg men men.

Är du/ni intresserade - kan ni skriva till mig på discord: no_name3011 eller mejl: m02aan@outlook.com

Ta bort, ändra