Göteborgsbandet Murbräckan spelar en stökig mix av garagerock, postpunk, blues, stoner och svensk progg typ. Tänk Roky Erickson möter Pixies möter Nationalteatern. Även en del vibbar av Nick Cave, Kyuss och Gun Club.
Vi har funnits i några år och släppt en del musik. Nu är andra skivan inspelad (riktigt FET) + flera inbokade gig och planerade släpp. Vi vill spela live så mycket som möjligt och bygga en publik.
Vi är nu en trio men söker en gitarrist eller pianist (grymt om du kan båda såklart) för att ta musiken till nästa nivå live, samt att få fetare ljudbild och nytänk inför tredje skivan.
Låtarna utvecklas ofta tillsammans i repan via jam. Rep cirka 1 gång i veckan i Majorna. Kan ev. också vara intressant om du mest vill vara med som livemusiker.
SMS:a, PM, eller mejla till kontakt(at)murbrackan.com
https://open.spotify.com/artist/7qkkffoHbvhMJFu12UW3Ce
https://www.facebook.com/murbrackanband
www.murbrackan.com
Vi hörs! Bräck n roll