Tja, jag söker någon att spela med på fritiden i Uppsala, är 20 år gammal. Själv sjunger jag och kan spela lite gitarr (är inte så bra på gitarr, sång är mitt huvud instrument som jag utvecklar!)
För ett tag sen hittade jag en kille jag börjat spela i band med, just nu äre bara jag, han (gitarrist) och en till kille som spelar (alla instrument mer eller mindre men blir nog bassist/gitarrist) i bandet. Vi har olika smaker från indie rock, metal, hårdrock till j-rock! Men det vi sattsar på att spela inom bandet i framtiden är väl tunga catchiga riff, lite åt tyngre rock hållet men samtidigt som man låter det låta catchigt och melodiskt! Euhm jag suger på att förklara, yeah! Jag är rätt mycket j-rock inspirerad (mucc, girugamesh, gorillaz, dir en grey, ratm), men jag låter det inte hindra mig och min sång pedagog fick mig sjunga ett par Paolo Nutini låtar! :) Min polare i bandet har bott i japan och spelat där men lyssnar på lite allt möjligt som b'z, x japan, foo fighters, ratm, the list probably goes on forever, har inte fet koll (in no special favorite order)!
Som sagt söker jag också någon som är 20+ och är duktig, kreativ samt trevlig och som vill jamma lite, improvisera fram saker på fritiden. Söker också erfarna medlemmar till bandet, här äre lite hårdare krav som att ha spelat sitt instrument ett bra tag, mogen och trevlig! Jag diggar att lira lite acoustic gitarr och sjunga med någon som är öppen!
Här har vi nåt jag improviserade fram nyss och en vers vi gjort till en hitills oklar låt i bandet!
http://www.box.net/shared/di0b5h77j9
http://www.box.net/shared/sz6z5g6tr8
Hör av er! wish_craft@hotmail.com
EDIT: Har gått ett tag sen annonsen, kommer lite hela låtar snart på myspace, men inte just än.
www.myspace.com/jongaleo