Hej!
Jag är 18 år, och har spelat gitarr ett tag. Har nog alltid sysslat med improvisation, och är väldigt sugen på att bara jamma med någon stadig men ändå påhittig trummis.
Det behöver inte alls bli något seriöst, utan vi kan hålla oss till replokalen och bara öva/jamma :).
Jag lyssnar på allt möjligt, men mest jazz. Modern akustisk som Brian Blade Fellowship, Sonny Rollins med Jim hall, Jaco Pastorius osv. och fusion som Return to forever (såklart), Al di meola och Stanley Clarke bl.a. är det som jag är väldigt inne på nu, men har självklart inget emot bebop eller lite mer traditionell jazz.
Så det jag söker är som sagt någon att jamma och/eller öva med. bolla idéer och så med, bara spela ihop och komma på saker. Du behöver inte vara världens jazz-trummis, men du ska vara påhittig. Resten spelar ingen roll, bara man kommer på något :).