Inlagd 2013-01-08 10:24 av GITARRIST
  Stockholm / Stockholm (Visa på karta)

Instrument
Trummis Sökes
Genre
Rock
Hemsida
Ej angivet
Nivå
Ej angivet

HÅRDROCK

Jag söker folk att starta upp ett (hård)rocksband med. Alltså INTE ett metalband, utan ett rockband med lite hårdare sound.

Jag tänker mej en utgångspunkt i 70-talets bluesbaserade hårdrock, men tanken är inte att göra något sorts plagiat utan ta influenserna och se vad som händer sen. Personligen lyssnar jag mycket på Bach, Paganini, Vivaldi osv och blandar gärna in lite sånt i mitt gitarrspel.

Jag är gitarrist som spelar högt på Strata och Marshall. Det är rockmusik vi snackar om så gillar du PODar etc så är detta inget för dej.

Jag har en ganska klar bild av vad jag gillar och inte gillar så growl, death, scream, elektro, pösbrallor, clowner, glam, sleeeeeeaze, indie, bockskägg, gycklare och timewasters går bort direkt. Lyssnar du på Bandit Rock och tycker det är grymt så är du antagligen inte rätt för detta band. Jag gillar inte Iron Maiden, Metallica, Limp Bizkit, Takida, Foo Fighters osv.

Jag söker i första hand trummis och sångare.

Du ska vara duktig på det du gör, alltså INGA NYBÖRJARE tack! Det blir bara jobbigt när vi står i replokalen första gången och det visar sej att du egentligen inte kan spela så…är du duktig på ditt instrument och har ”varit med ett tag”, med allt vad det kan innebära är du jättevälkommen att svara. Personligen har jag hyfsat stor erfarenhet av både skivinspelningar och turnéer. Däremot har jag ingen vidare lust att länka till något gammalt jag gjort då det inte har mycket att göra med vad detta bandet gäller.

Jag är ute efter att starta ett band med utgångspunkt i 70-talets hårdrock som sagt men undviker att droppa namn, influenser osv då jag vill starta lite mer förutsättningslöst än ”jag spelar exakt som Cozy Powell” liksom.

Detta band kommer agera, som det heter, 100% seriöst. Tanken med detta band är inte talangjakter, gig på lokala syltan eller halvrisiga demos. Så du som svarar ska VILJA vara i replokalen, tycka det är KUL och INSPIRERANDE att repa osv. Du bör heller inte ha tusen andra saker du måste fixa med hela tiden. Jobb, barn, flickvänner etc är i sej inget hinder, bara du hinnner med bandet. Jag tänker mej att du som svarar är nånstans mellan 30 och 40 då det är där jag befinner mej själv. Om du sedan är 24 och tycker detta verkar grymt så ska du givetvis svara ändå.

Ta bort, ändra