Hejsan,
Svar till ovanstående fråga, ja.
Jag är trött på skiten.
Vill hitta likasinnade att spela med.
Fyller detta år 23 år, och vill starta upp ett hardcore-band, gärna från scratch.
Influenserna är många: Liferuiner, Decoder, Defeater, Yersinia, Hold Hands, Continuance, Saints Never Surrender, Take it Back, It Prevails, While She Sleeps, Architects, med flera.
Har ni inte hört något av ovan band, så kolla in och se om det är något som kan passa.
Jag vill gärna spela något hyffsat simpelt med lagom mycket melodi och mycket ös.
Gärna musik där tanke och text väger tungt, att man skriver texter som berör.
Att man skriver musik som betyder något för någon. Det känns oftast som det är sådan hardcore jag själv fastnar för.
Jag skriver själv texter (både svenska och engelska), men är i grunden gitarrist med ett par år i bagaget.
Har själv spelat live en hel del och har i stort sett alla tänkbara kontakter för ett band: foto, film, webb, spelningar, turnéer, studio, med mera. Kan fixa mycket av det ovannämnda kostnadsfritt/små pengar.
Tanken är att hitta en grund - gärna en till gitarrist och trummis att skriva musik med. Sen repa med förhoppningar om inspelning och ut och spela. Men givetvis görs detta utifrån allas intresse och hur det känns och mås.
Jag har eventuellt en sångare som kan vara intresserad också.
Så är du gitarrist och/eller trummis och känner dig peppad, manad - du känner att detta kan vara något som kan passa dig - hör isf av dig. Jag har väntat bra länge på att hitta likasinnade som vill spela.