Gitarrist i Göteborg söker musiker till en udda mix.. när jag själv skriver musik inspireras jag ofta av exempelvis Deep Purple, Esbjörn Svensson Trio, Red Hot Chili Peppers. Jag tycker mycket om att arbeta med klanger, improvisationer, sköna taktändringar och rytmer - ett resultat av teorinördande och musikplugg.
När jag tänker mig en konstellation så känns: Keyboard, Bas, Trumset/slagverk elgitarr och sång ganska bra (det är ofta det jag har i bakhuvudet när jag skriver), men jag är sugen på nytt ensembletänk också!
Då jag inte är en sångare brukar jag inte riktigt skriva så sånganpassat, men det kan ju bara vara en skön utmaning för dig? (Sångaren/sångerskan)
Som det ser ut nu kommer jag vara i Göteborg ett bra tag till, och jag kan inte komma på något jag hellre skulle vilja göra än dra igång det här - träffa folk som vill hjälpas åt att bygga en snygg repertoar som man kan börja gigga med!
Hör jättegärna av dig om du tyckte att detta kunde vara något för dig, eller om du vill höra något jag håller på med.
// Zacharias
(20 år, körkort)