Inlagd 2013-07-25 09:03 av Erik
  Östergötland / Linköping (Visa på karta)

Instrument
Gitarrist Sökes
Genre
Metal
Hemsida
Ej angivet
Nivå
Ej angivet

Bandmedlemmar sökes till metalband

Hej! Vi är två killar i 20-årsåldern som söker medlemmar som vill medverka till att starta upp ett Linköpingsbaserat metalband av lite tyngre och dystrare karaktär. Vi är i nuet väldigt inspirerade av Paradise Lost, men kommer från en bakgrund som blandar progressive, doom och black metal. Det viktigaste för oss gällande kommande bandmedlemmar är dels att vi tänker ganska lika på ett kreativt plan, men också att vi tycker om att umgås och att spela i bandet. Vår filosofi är
lite sådan att om man ser repen som bördor och inte som veckans höjdpunkter så kanske man är i fel band.

Vi är i stadiet att vi har skrivit några låtar och har fler påväg. Det är som en lättviktsversion av den doom/black metal vi annars spelat ihop. Dock är det lättvikt som i Paradise Lost/Katatonia, inte Unsun eller liknande. Det är för poppigt för vår smak helt enkelt. Musiken måste våga vara tung. Vi är inga virtuoser, men är duktiga på våra instrument då vi spelat länge. Styrkan ligger i vår kreativitet och musikkemi och att vi är drivna och organiserade.
Lyckligtvis har vi ett långtgående samarbete med en vän som är producent och virtuos musiker. Han har gått med på att skriva kör-/stråkarrangemang på låtarna vi skriver, så så långt är det åtminstone kirrat!

Vårt krav på dig som söker är inte sjuk spelskicklighet. Du måste dock vara 18-30 år gammal, ha tid att repa ett par gånger i veckan och du måste ha en egen förstärkare att ställa i repan, som ligger centralt i Linköping.
För att förtydliga så söker vi gitarr, bas och sång (jag som skriver kan spela alla tre men tar det som blir över). Den som tycker att det är intressant kan skicka ett mail så provar vi att spela ihop.

http://www.youtube.com/watch?v=1fSi7nfeJ7o

Ta bort, ändra