Hej!
Jag är en 21-årig gitarrist som just nu studerar till musiklärare vid Örebros musikhögskola.
Jag letar efter ett gäng att lira med på sidan av studierna!
I och med att jag studerar kan jag inte lägga 100% på ett coverband, så jag söker er som kanske också studerar eller jobbar, och har det här som ett "sidoprojekt" snarare än "jobb".
Att repa en gång i veckan och gigga nån gång i månaden är inga problem, bara det finns en balans!
Tidigare har jag spelat i diverse rock-/hårdrocksband, och även gått 2 år på Ålsta folkhögskolas musiklinje, där tyngdpunkten ligger på att spela live och med andra människor.
Kort och gott är jag en mångsidig gitarrist som är bekväm i de flesta genres. Scenvanan finns och jag ser mig själv som väldigt driven och seriös!
Mitt huvudinstrument är gitarr, men jag har även tagit sånglektioner i cirka 5 år, och sjunger på det mesta.
Kan även med lita bas, trummor och klaviatur, samt ljudteknik!
Om jag låter intressant för Er så tveka inte att maila eller ringa, så kan vi ju styra upp ett provrep och se hur det känns. Dagtid kan jag vara svårare att nå, men efter kl 18 ska det inte vara nått problem!
Må gott!
//Niklas
Gitarrist, sångare, musikstudent