Hej vänner,
Jag är författare, dock tämligen omusikalisk såtillvida att jag inte bemästrat musikteori ännu. Dock har jag taktkänsla och har skrivit låttexter till musik som finns "i mitt huvud", men på grund av mina begränsade musikaliska talanger kan jag ej sätta några noter på pränt.
Så nu erbjuder jag er mina tjänster. Jag skriver sångtexter och har även en del färdiga. Om någon ville hjälpa mig att få ut musiken ur mitt huvud och ned på pappet vore det naturligtvis en stor hjälp det med!
Jag skriver på både svenska och engelska, dock helst på svenska. Jag är mycket skicklig på att rimma och är språkligt kompetent, jag skriver bland annat verser, romaner, snapsvisor, sångparodier (Sveriges svar på Weird-Al?), med mera. Översätter även låttexter ibland.
Dessa parodier kan vi naturligtvis också diskutera om ni skulle vilja spela in något sådant.
Så om du vill ha lite sångtexter, tveka inte att höra av dig till mig via mejl. Allt jag behöver är en ljudfil och vi är igång. Jag förbehåller mig dock rätten att neka bidrag om jag finner uppgiften svår. Jag kan skriva på ett särskilt tema om ni så önskar.
För mitt arbete tar jag ingenting. Dock vill jag naturligtvis stå med som upphovsman och vid eventuella framtida intäkter från låten så delar vi naturligtvis 50/50. Lika villkor är bäst.
Släng iväg ett mejl om du vill samarbeta.
MVH
Richard A
PS man var tvungen att ange genre, men jag skriver till det mesta, inte enbart blues. DS