Du där!
• Du som INTE känner för att spela trendig metal, metalcore, pop metal, In flames-metal och dylikt!
• Du som känner för att skapa låtar bestående huvudsakligen av FETA RIFF!
• Du som känner för att skapa låtar som även UTMANAR sinnet ibland, exempelvis udda taktarter och riff!
• Du som gillar både ny och gammal metal (främst thrash, heavy, djent, sludge) utan att försöka snöa in sig på en genre utan att blanda influenser och ha en vilja att skapa något eget!
• Du som inte är rädd att experimentera musikaliskt!
Jag är själv en gitarrist och har spelat hårdrock/metal i en hel del band, live och i studio. Mitt främsta mål är att ett band där vi skapar ny musik och därmed helst inga covers! Till att börja med söker jag nu en trummis med en gemensam vision, för att sedan leta vidare för flera bandmedlemmar.
Du bör ha erfarenhet av att spela i band, live och i studio. Helst söker jag någon som är runt 29 år och uppåt men huvudsaken är att personkemin stämmer och att vår vision när det gäller det musikaliska är gemensam!
Mina egna influenser är vitt skilda såsom, Meshuggah, Black Sabbath, Death, Exodus, Metallica (endast 1982-89), Crowbar, AC/DC, Helmet, Napalm Death, Carcass, Pantera m. m.
Känns detta intressant? Ta kontakt med mig direkt så får vi se var det leder någonstans!
/Bobban