Jag är 48år och återfallsgitarrist sedan 2år efter 20års uppehåll och trummisen har en liknande situation, han är 44år, basisten har lirat kontinuerligt och är 50år.
Vi har bra egen utrustning (även komplett PA med sångmickar o hela baletten) och vill att det verkligen låter bra, rent speltekniskt så har vi inga jättekrav men målet är att tajta ihop ett gäng och spela på privatfester och klubbar, men det ger sig med tiden, kul på vägen ska vi ha såklart.
Vi har spelat ihop sedan årsskiftet 2012/2013
Vi har tidigare spelat lite hårdrockcovers under året för att lära känna varandra (ac/dc, Dio, Judas Priest, Bon Jovi) men vi har kommit fram till att det är bluesrock med lite fart/tyngd i vi vill skriva och spela, viktigast är att det är ett skönt gung.
Vi har alla tre väldig bred musiksmak och har väl rötterna i 80tals rocken som många andra men det är inte det vi vill skriva o spela, visst kan man ha med lite covers på replistan men med måtta.
Om man ska nämna några band som man tycker gungar så får det bli t.ex
Dream Police, Gov’t Mule, Joe Bonamassa, Lynard Skynard, ZZ top, Fleetwood mac, Ten years after, Gary Moore och Bad Company för att nämna några men även ac/dc stuket gillas :-), You Tuba banden så vet du direkt vad det handlar om.
Vi tycker inte att Rolling stones och creedence gungar speciellt mycket :-)
Vi är INTE blyga, tysta timida killar, tonen är rå men hjärtlig, man får se till att göra sig hörd snarare än att förvänta sig att bli lyssnad på i diskussioner :-)
Vi har replokal i Tyresö, helt perfekt, allt larmat, bra luft etc
Nuvarande planen är att repa en kväll i veckan.
Vi tycker att en passade ålder troligen är 35-50år men det är inte hugget i sten.
Hör av dig för en förutsättningslös diskussion, det finns inget att förlora på det.
// Micke & Christian & Peter