Jag söker ett gäng sköna och duktiga personer att spela tillsammans med. Jag är ute efter ett band som repar någon gång i veckan, där nivån är relativt hög och där målet främst är att njuta av att spela och utvecklas tillsammans.
Lite om mig: Jag spelar gitarr och har gjort det sådär åtta år. Ibland har jag lirat klassiska, instrumentala akustiska låtar och ibland har jag rivit loss tunga riff på elgitarren. Jag spelar gärna låtar med sväng och tryck, från funk till hårdrock och metal. Låtar från band som Whitesnake, Skid Row och Guns N' Roses spelar jag gärna, men titt som tätt svänger jag av mot lite funkigare band och vänder också stundtals till Hammerfall, Orden Ogan och annan Power Metal. Vad det än är är det viktigt med bra ös och gött sväng.
Vad gäller att spela i grupp har jag mer erfarenhet som trumpetspelare. Sedan tidigare har jag sju års erfarenhet med detta instrument där jag både spelade solo och i olika orkestrar.
Jag har under alla år tagit lektioner vid sidan av skolan, och nu är jag riktigt sugen på att lira lite i band tillsammans med ett gäng som har liknande tankar och driv. Har du ett band, är på väg att starta ett eller bara går runt i liknande tankar får du gärna höra av dig!
Jag heter Anton, är 20 år och bor för närvarande i Västra Göteborg.