Här finns en bluesgitarrist som har spelat i olika konstallationer över 20 års tid men främst fokuserat på ett band i synnerhet.
Dock så har familjeförhållanden och föräldraskap påverkat nämnda band över en längre period och vi har inte ens fått ihop 10 rep under en 5 års-period.
Dessutom saknar jag känslan av att komma ut och spela inför publik och känner att jag härmed får ta saken i egna händer.
Det är helt enkelt dags att sätta ihop ett tungt gungande bluesband med musiker från närområdet och sikta på att erövra blues-scenerna i Göteborg, Borås, Kungsbacka eller vartän vi kan tänkas hitta gig.
Finns det intresse att haka på en snart 40-årig gitarrist och munspelare i förhoppnig att komma ut på scenerna, så tveka inte att skicka ett mail.
Jag ser gärna att folk från runtom Bollebygd, Mark, Borås eller Härryda kommun visar intresse men det är inget krav, så länge man är mobil inför framtida rep.
Jag hoppas att vi hörs av!