Hej på dig!
Jag heter Stephanie, jag söker en gitarrist att samarbeta med.
Grejen är den att jag sysslat med skådespeleri samt sång via den vägen hela mitt liv.
Tråden i mitt liv är det ständigt gestaltande jag gör i poesi form.
Jag vill hitta (förhoppningsvis) en skön polare som älskar att lira gura och som gärna skriver musik tillsammans med mig, den filosoferande galenpanna till sångerska som jag är. Jag är relativt nybörjare på gitarr men målet är att så småningom joina på rhythm gitarr i framtiden. (Kanske finns något för mig att lära mig utav dig? vem vet...)
Mina största (Kändaste... om man ska va sån...) influenser är: Patti Smith, Nick Cave & The Bad Seeds, P.J Harvey, Nirvana, Led Zeppelin, Sonic Youth, Ms. Lauryn Hill, Nina Simone, Janis Joplin och Juliette & The Licks.
Jag har alltid dragits till blues & jazz när jag sjunger (Röstmässigt) , men är så jävla taggad på att lira rock. Är Mezzo-sopran.
Punk Rock är en stor passion i hjärtat.
Diskuterar dock mer än gärna kring att kombinera våra musiksmaker.
Släng gärna i väg ett meddelande till mig så kan jag gå in på mer detalj kring varför jag skriver poesi och vart jag vill komma med musiken.
Jag är också nyfiken på dina ambitioner!
Varma Hälsningar och Tjarrå hoppas vi hörs!
// Stephanie