Hejsan! Jag heter Janne Faringer och går även med artistnamnet Janne Fiol. Jag gör egna fiollåtar i Hillbilly-stil och egna gitarrsånglåtar med svensk / engelsk text.
https://www.facebook.com/jan.faringer
Senast jag uppträdde på scen va sommaren 2014 och 2015 då jag spelade med min kusins killes rockband på nattklubbar på Manhattan , New York. Det blev succé =)!
För 4 år sen spelade jag i en trio i 1 år innan sångaren flyttade till Kanada, vi körde låtar i singer-songwriter stilen och även mina vilda fiollåtar.
Jag skulle vilja starta ett band i folkmusik kategorin. Jag kan gärna tänka mig att vi gör egna låtar i annan gengre ex. Reagge, om så önskas. Det vore som en dröm att ha ett band som spelar egna låtar och även traditionella folkmusik låtar / visor i Hillbilly stil, svensk och Irländsk¨.
Mitt favoritband inom denna kategori är mina kompisar i "Molly På Rymmen".
https://www.facebook.com/mollyparymmen/?fref=ts
HÖR VÄLDIGT GÄRNA AV DIG OM DU SJUNGER ELLER SPELAR INSTRUMENT. =)=)
MVH JANNE