Tja!
Vi är 3 grabbar á 22 - 25 år gamla som söker basist och sångare/sångerska till ett relativt nystartat band i Falun.
Vi spelar metal i stuk av metallica, slipknot, stone sour, avenged osv.
Andra gitarristen (Joel) och trummisen (Albin) har spelat tillsammans i 3 år i en repa i Falun men känt varandra längre, så god kemi finnes, sen kom jag in för drygt 2 veckor sedan, klickade bra, och har varit med på 2 reptillfällen. Vi har ett mål att spela in och sedan spela på större scener men man lär ju börja på mindre såklart.
Vi siktar mest på att skriva eget där alla kommer med sina galna idéer men vi jammar även en del covers för att få in ett bra samspel och känna av varandras sätt att spela.
De båda bor i Falun men jag pendlar från Gävle, så om du bor i närheten av Gävle eller Falun är det ett plus då vi antingen kan samåka eller så ses vi där.
Försöker få in minst 1 rep i veckan (gått bra hittills)
Vem söker vi?
Jo dig som spelar bas och gillar att både hålla lite högre tempo men även tycker om lite långsammare stuk.
Vi ser gärna att du kan ditt instrument och inte är rädd för att höras.
Ett plus är om du även kan sjunga (både backup och lead är uppskattat då vi även söker sångare/sångerska.)
Vi vill även att du är engagerad och driven så att vi kan komma ut och spela när coronan är över.
Känner du dig träffad? Tveka inte att höra av dig till filipnauwa@gmail.com så tar vi det därifrån. Några ljudinspelningar finns från mobil men man hör iaf och får ett hum om hur vi låter!