Inlagd 2013-01-19 21:57 av Patrik Kekäläinen
  Stockholm / Åkersberga (Visa på karta)

Kategori
Pop & rock
Pris
Ej angivet

Riot Hill söker medlemmar

Riot Hill är ett relativt nytt rock/metal band baserat i Åkersberga, norr om Stocholm.
Då vi tyvärr tappat vår trummis och vår basist så är vi på jakt efter nya medlemmar. Vi bor och repar i Åkersberga, ca. 3 mil norr om Stocholm. Vi har fast reptid på onsdagar.
Vi spelar egna låtar och håller just nu på att skriva material. Vi har börjat forma ett ganska eget sound och det är fortfarande under utveckling.

Detta är en seriös satsning och vi får se vart det landar bara vi kommer igång. Vår ambition är att vi får ihop en bra grupp sköna människor som alla vill vara med och forma ett riktigt bra band. Viktigast av allt är att vi funkar bra ihop och att vi får en riktigt rolig resa tillsammans. Vi vill inte stressa fram någonting utan det måste få falla på plats själv.

Vi spelade in vår första demolåt nyligen. Den är inspelad hemma så ljudkvalitén och mixningen kanske inte är den bästa. :) Men ni får en hum om vad det är för musik vi spelar.

Lyssna här:
https://soundcloud.com/riothill/what-makes-us-feel-mix1

Här är en bit från en annan demolåt:
https://soundcloud.com/riothill/the-escape-teaser-no-vocals

Utrustning
Du måste ha eget instrument men vi har tillgång till fullt utrustad replokal i Åkersberga.

Geografiskt
Då vi bor och jobbar i Åkersberga så vill vi gärna att bandmedlemmarna bor i Norrort med omnejd. Man får gärna bo i Stockholm, Uppsala, Norrtälje eller liknande också men då är det bra om du har körkort och kan tänka dig att pendla.

Vad vi söker
Trummis - Du har en grym taktkänsla och spelar med själen. Bonus om du är hyffsat snabbfotad och hanterar dubbelpedal.

Gemensam nämnare för samtliga är kreativitet, taktkänsla och ett bra öra. Ni ska ha en passion och glädje för musiken och känna att ni är villiga att lägga lite tid för bandet. Alla måste ha ambitionen att alltid vilja bli lite bättre. Ärlighet och bra kommunikationförmåga är egenskaper vi värderar högt.

Ålder är inte så viktigt. Patrik är en gubbe på 32 och Sebbe är 22 så någonstans mellan 20 och 45-ish är bra, så länge vi är på samma kanal och att vi strävar mot samma mål. Vill inte att någon sitter fast i studier och dylikt.

Vi har säkert glömt något så vi kan ta det på telefon/pm/mail om ni tycker detta låter intressant. Hör av er så börjar vi med att snacka lite!

Kontaktuppgifter
Telefon: 0733 - 89 32 12
Mail: kekkster@gmail.com
Skype: patrik.kekalainen
MSN: patrikkekalainen@hotmail.com

Ta bort, ändra