Inlagd 2019-12-05 18:45 av Jonas
  Stockholm / Stockholm (Visa på karta)

Kategori
Pop & rock
Hemsida
Ej angivet
Pris
Ej angivet

Sugen på ett låtskrivarkollektiv?

Jag och en kompis satt i hans studio häromdagen och kom fram till att vi borde bli ett större gäng i Stockholm som träffas och gör musik ihop.

Fördelarna med att vara fler är många, inte minst när det kommer till att kunna producera i ett större tempo och det kommer alltid finnas någon som har tid att jobba på låtarna. Det skulle också vara en fördel när det kommer till att sälja in låtarna till artister om vi har ett större kontaktnät. Blir vi ett stort gäng skulle vi även kunna hyra en grym studio/replokal tillsammans i framtiden.

Båda vi jobbar inom andra branscher, jag själv inom media, men har ambitionen att få hålla på med musik och skapande så mycket som möjligt. Jag skriver toplines, melodier och texter och min kompis är en grym musikproducent med tillgång till en källarstudio i centrala Stockholm.

Möjligheterna är oändliga. Antingen släpper vi det vi gör under eget namn, eller så försöker vi få ut dem till artister eller till andra sammanhang.

Så låt oss samla all glöd och kreativitet på ett ställe. Låtskrivare, sångare/sångerskor, instrumentalister, inspiratörer; alla som vill bidra är välkomna att skicka ett mejl, gärna med något ni gjort eller så förklarar ni vad ni vill göra. Vi svarar självklart med några av våra låtar. Vi fokuserar främst på att göra elektronisk pop, men är intresserade av att ta in influenser från alla håll.

Tveka inte! Skriv.

Ta bort, ändra